środa, 20 sierpnia 2014

Wymiana dysku twardego w laptopie.

Użytkownicy starszych laptopów/notebooków, dość często narzekają na niewystarczającą ilość miejsca na dysku twardym. W tym artykule pokaże jaki dysk wybrać i w jaki sposób go wymienić. Jeżeli nie czujecie się na siłach zachęcam do skorzystania z naprawa komputerów olsztyn.

Na samym początku musimy dowiedzieć się jaki model dysku znajduje się u nas na komputerze, jeżeli nie jesteśmy świadomi jaki sprzęt posiadamy to najszybszym rozwiązaniem będzie ściągnięcie programu EVEREST.  Po udanej instalacji uruchamiamy program, klikając w skrót na pulpicie, bądź menu paska START.

Następnie klikamy na pozycję Magazyn i wybieramy Magazyn Windows. Na liście odszukujemy dysk twardy, nazwa składać będzie się z nazwy producenta, modelu i numeru seryjnego.

W oknie sprawdzamy następujące informacje potrzebne nam do zakupu nowego dysku (Zdjęcie 1):
  • Interfejs  
  • Pojemność
  • Rozmiar obudowy dysku (Współczynnik postaci)
Zdjęcie 1

Z zapisanymi danymi dysku twardego udajemy się do sklepu, gdy nie mamy żadnego pojęcia na temat dysków, najprostszym sposobem będzie, poproszenie pracownika sklepu o dobór odpowiedniego dysku do parametrów twojego sprzętu.

Gdy odwrócimy laptopa widoczna będzie "klapka" która przykrywa dysk twardy (gdy nie jest to zaznaczone, weź w rękę instrukcję obsługi, tam powinno być wszystko napisane), odkręcamy ją. (Zdjęcie 2)

Zdjęcie 2, źródło: komputerswiat.pl


Gdy już odkręcimy śruby, zdejmiemy osłonę dysku twardego, musimy zdjąć gumki zabezpieczające dysk (w niektórych laptopach jest to śruba, którą również musimy odkręcić by móc wyjąć dysk). (Zdjęcie 3)

Zdjęcie 3, źródło: komputerswiat.pl

Kolejnym krokiem będzie już tylko wyjęcie dysku z wnętrza laptopa. Żeby dokonać tej czynności musimy przesunąć dysk zgodnie ze strzałką, która znajduje się na obudowie, by wysunął się i pociągamy w górę w celu wyjęcia. Nigdy nie ciągnij dysku na siłę! (Zdjęcie 4)

Zdjęcie 4, źródło: komputerswiat.pl

Dość często zdarza się, że do dysku twardego przykręcona jest metalowa ramka, nie traktuj jej jako element dysku - musimy ją odkręcić. (Zdjęcie 5)

Zdjęcie 5, źródło: komputerswiat.pl


Gdy posiadamy już nowy dysk twardy i chcemy go zamontować, wykonujemy wszystko czynności powyżej tylko w odwrotnej kolejności. Pierwszym elementem będzie przykręcenie ramki do dysku, włożenie go w miejsce docelowe, zabezpieczenie śrubą bądź gumkami, i na koniec przykręcenie osłony.
Jeżeli będziesz miał jakieś pytania zapraszam do kontaktu, bądź spotkania w Olsztynie, chętnie pomagam swoim czytelnikom.

1 komentarz:

  1. Według mnie jeśli ktoś z was posiada komputer MAC, najlepiej będzie się udać z nim w razie problemów do jakiegoś dobrego serwisu tego typu https://www.macforce.pl/serwis/naprawa-macbookow-i-komputerow-mac/wymiana-gladzika/ . Na pewno będą tu w stanie wam pomóc i to najlepiej jak się da

    OdpowiedzUsuń